Rawlplug FF1 Countersunk Nylon Fixings 160 x 10mm Zinc Plated Pack of 4
SKU: LFR42667
Rawlplug FF1 Countersunk Nylon Fixings 160 x 10mm (L x Dia) Zinc Plated Pack of 4, for flush fixing of hard material such as steel. Zinc plating ensures the product is corrosion resistant. Internal plug is designed to fit the screw head. The flanged hex head screw can be installed using a hex socket.
Features & benefits
- Depth markings ensure precise installation
- Specially formulated nylon for best performance
IDLFR42667
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Fixing Kits > Rawlplug FF1 Countersunk Nylon Fixings 160 x 10mm Zinc Plated Pack of 4
https://www.jewson.co.uk/p/rawlplug-ff1-countersunk-nylon-fixings-160-x-10mm-zinc-plated-LFR42667
Rawlplug FF1 Countersunk Nylon Fixings 160 x 10mm (L x Dia) Zinc Plated Pack of 4, for flush fixing of hard material such as steel. Zinc plating ensures the product is corrosion resistant. Internal plug is designed to fit the screw head. The flanged hex head screw can be installed using a hex socket.
Features & benefits
- Depth markings ensure precise installation
- Specially formulated nylon for best performance
Specifications
| Product Name | Rawlplug FF1 Countersunk Nylon Fixings 160 x 10mm Zinc Plated Pack of 4 |
| Brand | Rawlplug |
| Product Type | Fixings & Plugs |
| Manufacturer Name | Rawlplug |
| Manufacturer Part Number | R-S1-FF1N10L160/ |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Nylon & Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Countersunk Nylon Fixings |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 4 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Zinc Plated |
| Product Length | 160 mm |
| Diameter | 10 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |