Rawlplug Hammer Fixings 6 x 60mm Pack of 10
SKU: LFR21460
The Rawlplug Hammer Fixings are high performance sets that help reduce the installation time.
Features & benefits
- Increased expansion provides extra grip
- Reinforced screw head design
IDLFR21460
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Fixing Kits > Rawlplug Hammer Fixings 6 x 60mm Pack of 10
https://www.jewson.co.uk/p/rawlplug-hammer-fixings-6mm-x-60mm-LFR21460
The Rawlplug Hammer Fixings are high performance sets that help reduce the installation time.
Features & benefits
- Increased expansion provides extra grip
- Reinforced screw head design
Specifications
| Product Name | Rawlplug Hammer Fixings 6 x 60mm Pack of 10 |
| Brand | Rawlplug |
| Product Type | Fixings & Plugs |
| Manufacturer Name | Rawlplug |
| Manufacturer Part Number | R-S1-FX-N06L060/ |
| EAN | 5010445214608 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Hammer Fixings |
| Pack Quantity | 10 |
| Product Width | 6 mm |
| Product Length | 60 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |