Rawlplug Hexagon Washered Self Drilling Screws 22 x 5.5mm Pack of 100
SKU: LFR06366
Rawlplug Hexagon Washered Self Drilling Screws 22 x 5.5mm (L x Dia) Pack of 100 is designed for joining sheets and cladding. The product taps its own hole as its driven into the material. Hexagonal nut gives 360 degrees access for tools to loosen and tight.
Features & benefits
- High flexural strength makes it effective
- Withstands impact making it effective
IDLFR06366
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Screws > Rawlplug Hexagon Washered Self Drilling Screws 22 x 5.5mm Pack of 100
https://www.jewson.co.uk/p/rawlplug-hexagon-washered-self-drilling-screws-22-x-5-5mm-pack-of-100-LFR06366
Rawlplug Hexagon Washered Self Drilling Screws 22 x 5.5mm (L x Dia) Pack of 100 is designed for joining sheets and cladding. The product taps its own hole as its driven into the material. Hexagonal nut gives 360 degrees access for tools to loosen and tight.
Features & benefits
- High flexural strength makes it effective
- Withstands impact making it effective
Specifications
| Product Name | Rawlplug Hexagon Washered Self Drilling Screws 22 x 5.5mm Pack of 100 |
| Brand | Rawlplug |
| Product Type | Self-Tapping & Drilling Screws |
| Manufacturer Name | Rawlplug |
| Manufacturer Part Number | R-S1-OC-55022T |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Steel |
| Range | Self-Tapping & Drilling Screws |
| Colour | Silver |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 100 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Zinc Plated |
| Product Length | 22 mm |
| Diameter | 5.5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |