Rawlplug M10 Loose Bolts 10mm Pack of 5
SKU: LFR09442
Rawlplug M10 Loose Bolts 5 Pieces 10mm Dia is suitable for fixture thicknesses of up to 150mm. This bolt can be used on shutter doors, fire doors, steelwork, security grills, machinery, pipe or duct work supports. It can be used on both cracked and non cracked concrete.
Features & benefits
- Taper nut angle for optimum expansion
- Ferrule marked to ensure correct installation
IDLFR09442
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > Rawlplug M10 Loose Bolts 10mm Pack of 5
https://www.jewson.co.uk/p/rawlplug-m10-loose-bolts-10mm-pack-of-5-LFR09442
Rawlplug M10 Loose Bolts 5 Pieces 10mm Dia is suitable for fixture thicknesses of up to 150mm. This bolt can be used on shutter doors, fire doors, steelwork, security grills, machinery, pipe or duct work supports. It can be used on both cracked and non cracked concrete.
Features & benefits
- Taper nut angle for optimum expansion
- Ferrule marked to ensure correct installation
Specifications
| Product Name | Rawlplug M10 Loose Bolts 10mm Pack of 5 |
| Brand | Rawlplug |
| Product Type | Bolts |
| Manufacturer Name | Rawlplug |
| Manufacturer Part Number | R-S1-RBL-M8/10/5 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Anchor Bolts |
| Colour | Silver |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Zinc Plated |
| Product Length | 10 mm |
| Diameter | 10 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |