Rawlplug Paper Collated Galvanised Nails With 1 Fuel Cells 51 x 2.80mm
SKU: LFR00442
The Rawlplug Paper Collated Galvanised Nails With 1 Fuel Cells 51 x 2.80mm (L x Dia) Blue is manufactured from steel material making the product robust. This nailing system provides highest level of local technical support. This product is suitable for every application. The 34-degree angle of the nail ensures compatibility with all products. The waxed paper tape collation ensures that no collation material remains on the work site and also avoids deterioration in wet conditions. Rawlplug is a global manufacturer of fixing solutions and tools. The product gives an ease of installation. Rawlplug is responsible for the invention of the first wall plug and the first mechanical anchor to ever have been used.
Features & benefits
- Steel material makes it durable
- Coating at the base of the shank ensures secure fixing
- Diamond point prevents the split of timber
IDLFR00442
Tools & Fixings > Power Tool Accessories > Nail Gun Accessories > Rawlplug Paper Collated Galvanised Nails With 1 Fuel Cells 51 x 2.80mm
https://www.jewson.co.uk/p/rawlplug-paper-collated-galvanised-nails-with-1-fuel-cells-51-x-2-80mm-LFR00442
The Rawlplug Paper Collated Galvanised Nails With 1 Fuel Cells 51 x 2.80mm (L x Dia) Blue is manufactured from steel material making the product robust. This nailing system provides highest level of local technical support. This product is suitable for every application. The 34-degree angle of the nail ensures compatibility with all products. The waxed paper tape collation ensures that no collation material remains on the work site and also avoids deterioration in wet conditions. Rawlplug is a global manufacturer of fixing solutions and tools. The product gives an ease of installation. Rawlplug is responsible for the invention of the first wall plug and the first mechanical anchor to ever have been used.
Features & benefits
- Steel material makes it durable
- Coating at the base of the shank ensures secure fixing
- Diamond point prevents the split of timber
Specifications
| Product Name | Rawlplug Paper Collated Galvanised Nails With 1 Fuel Cells 51 x 2.80mm |
| Brand | Rawlplug |
| Product Type | Nail Gun Accessories |
| Manufacturer Part Number | R-DRGH-2851 |
| EAN | 5906675023403 |
| Materials | Steel |
| Colour | Blue |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Length | 51 mm |
| Diameter | 2.8 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |