Rawlplug Rawlbolt Loose Bolt M10 x 75mm L Silver 5 Pieces
SKU: LFR09431
Rawlplug Rawlbolt Loose Bolt M10 75mm L Silver 5 Pieces is manufactured from high quality steel. Suitable for use in cracked as well as non-cracked concrete, hollow-core slabs, flooring blocks and ceramics. Ideal for heavy-duty metal fixing in which large bolts are anchored in a metal housing or shield for securing heavy items in concrete. This Loose bolt type rawlbolts have a plated shield and bolt with built in expander nut. It is ideal for fixings where the bolt needs to be inserted after the shield has been positioned. The three-pieces expanding sleeve of maximum expansion provides optimal load and safety of use in any substrate.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- It can be used in cracked and non cracked concrete for the extra grip
IDLFR09431
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > Rawlplug Rawlbolt Loose Bolt M10 x 75mm L Silver 5 Pieces
https://www.jewson.co.uk/p/rawlplug-rawlbolt-loose-bolt-m10-75mm-l-silver-5-pieces-LFR09431
Rawlplug Rawlbolt Loose Bolt M10 75mm L Silver 5 Pieces is manufactured from high quality steel. Suitable for use in cracked as well as non-cracked concrete, hollow-core slabs, flooring blocks and ceramics. Ideal for heavy-duty metal fixing in which large bolts are anchored in a metal housing or shield for securing heavy items in concrete. This Loose bolt type rawlbolts have a plated shield and bolt with built in expander nut. It is ideal for fixings where the bolt needs to be inserted after the shield has been positioned. The three-pieces expanding sleeve of maximum expansion provides optimal load and safety of use in any substrate.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- It can be used in cracked and non cracked concrete for the extra grip
Specifications
| Product Name | Rawlplug Rawlbolt Loose Bolt M10 x 75mm L Silver 5 Pieces |
| Brand | Rawlplug |
| Product Type | Bolts |
| Manufacturer Name | Rawlplug |
| Manufacturer Part Number | R-S1-RBL-M10/75/ |
| Materials | Steel |
| Range | Anchor Bolts |
| Colour | Silver |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Zinc Plated |
| Product Width | 10 mm |
| Product Weight | 0.2 kg |
| Product Length | 75 mm |
| Diameter | 10 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |