Rawlplug Through Bolt 80 x 10mm
SKU: LFR06411
The Rawlplug Through bolt 80 x 10mm (L x Dia) Grey is manufactured from steel which makes it rigid, strong and long lasting. The product gives good performance even in non-cracked concrete material. The through bolt is used in cladding restraint, curtain wall, balustrading, barriers, handrails, racks and bollards. This bolt has a nut, washer, anchor body and expansion sleeve. The Through bolt is designed with a cold formed body that ensures dimensional accuracy. This product also has a high load bearing capacity due to its six grip feature model. The product conforms to CE Mark, EN 10263-2 and EN 10139. Rawlplug is a global manufacturer of fixing solutions and tools. Rawlplug is responsible for the invention of the first wall plug and the first mechanical anchor to ever have been used.
Features & benefits
- Steel material makes it durable
- Designed to install directly through fixture reducing installation effort
- Corrosion resistant
IDLFR06411
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nuts, Bolts & Washers > Rawlplug Through Bolt 80 x 10mm
https://www.jewson.co.uk/p/rawlplug-through-bolt-80-x-10mm-LFR06411
The Rawlplug Through bolt 80 x 10mm (L x Dia) Grey is manufactured from steel which makes it rigid, strong and long lasting. The product gives good performance even in non-cracked concrete material. The through bolt is used in cladding restraint, curtain wall, balustrading, barriers, handrails, racks and bollards. This bolt has a nut, washer, anchor body and expansion sleeve. The Through bolt is designed with a cold formed body that ensures dimensional accuracy. This product also has a high load bearing capacity due to its six grip feature model. The product conforms to CE Mark, EN 10263-2 and EN 10139. Rawlplug is a global manufacturer of fixing solutions and tools. Rawlplug is responsible for the invention of the first wall plug and the first mechanical anchor to ever have been used.
Features & benefits
- Steel material makes it durable
- Designed to install directly through fixture reducing installation effort
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Rawlplug Through Bolt 80 x 10mm |
| Brand | Rawlplug |
| Product Type | Bolts |
| Manufacturer Name | Rawlplug |
| Manufacturer Part Number | R-S1-XPT10080/6 |
| EAN | 5906675064130 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Through Bolts |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Zinc Plated |
| Product Length | 80 mm |
| Diameter | 10 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |