Rawlplug Universal Uno Plug 32 x 8mm Blue Pack of 80
SKU: LFR68595
The Rawlplug Universal Uno Plug 32 x 8mm (L x Dia) Blue is a product designed with positive grips to hold screws. The plug is manufactured from nylon material which has fire resistant properties where the material does not burn. The product has anti-rotational lugs which promotes grip to hold in any type of substrates. This plug comes with solid head design to provide strength during installation. The product is CE Marked for its quality. Rawlplug is a global manufacturer of fixing solutions and tools. Rawlplug is responsible for the invention of the first wall plug and the first mechanical anchor to ever have been used.
Features & benefits
- Nylon material makes it durable
- Wear-resistant owing to its make
- Resistant to corrosion by chemicals
IDLFR68595
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Fixing Kits > Rawlplug Universal Uno Plug 32 x 8mm Blue Pack of 80
https://www.jewson.co.uk/p/rawlplug-universal-uno-plug-32-x-8mm-blue-pack-of-80-LFR68595
The Rawlplug Universal Uno Plug 32 x 8mm (L x Dia) Blue is a product designed with positive grips to hold screws. The plug is manufactured from nylon material which has fire resistant properties where the material does not burn. The product has anti-rotational lugs which promotes grip to hold in any type of substrates. This plug comes with solid head design to provide strength during installation. The product is CE Marked for its quality. Rawlplug is a global manufacturer of fixing solutions and tools. Rawlplug is responsible for the invention of the first wall plug and the first mechanical anchor to ever have been used.
Features & benefits
- Nylon material makes it durable
- Wear-resistant owing to its make
- Resistant to corrosion by chemicals
Specifications
| Product Name | Rawlplug Universal Uno Plug 32 x 8mm Blue Pack of 80 |
| Brand | Rawlplug |
| Product Type | Fixings & Plugs |
| Manufacturer Name | Rawlplug |
| Manufacturer Part Number | R-U1-BLU-80-C |
| EAN | 5010445685958 |
| Materials | Nylon |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Blue |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Length | 32 mm |
| Diameter | 8 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |