RAWLPLUG Uno Plugs 6mm Red Jar of 1000
SKU: LFR43525
RAWLPLUG Uno Plugs 6mm Red Jar of 1000 feature an anti-rotation design, which prevents the plug from spinning. Universal plug for any base material supplied in a tough and durable jar.
Features & benefits
- UNO Plugs + 4.5 x 40mm screws together in a jar
- Universal plug for any base material
- Tough, durable packaging
- Anti-rotation design prevent plug from spinning
IDLFR43525
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Fixing Kits > RAWLPLUG Uno Plugs 6mm Red Jar of 1000
https://www.jewson.co.uk/p/rawlplug-uno-plugs-6mm-red-jar-of-1000-LFR43525
RAWLPLUG Uno Plugs 6mm Red Jar of 1000 feature an anti-rotation design, which prevents the plug from spinning. Universal plug for any base material supplied in a tough and durable jar.
Features & benefits
- UNO Plugs + 4.5 x 40mm screws together in a jar
- Universal plug for any base material
- Tough, durable packaging
- Anti-rotation design prevent plug from spinning
Specifications
| Product Name | RAWLPLUG Uno Plugs 6mm Red Jar of 1000 |
| Brand | Rawlplug |
| Product Type | Fixings & Plugs |
| Manufacturer Name | Rawlplug |
| Manufacturer Part Number | R-C1-UNORED+ |
| EAN | 5906675435251 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | RED |
| Pack Quantity | 0 |
| Country Of Origin | Poland |
| Recyclable | Yes |
| Product Weight | 1 kg |
| Product Height | 210 mm |
| Product Length | 110 mm |
| Product Depth | 110 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |