Rawlplug WHO Frame Screws 132 x 7.5mm Zinc Plated Pack of 20
SKU: LFR09573
Rawlplug WHO Frame Screws 132 x 7.5mm (L x Dia) Zinc Plated Pack of 20 are countersunk screws for fastening. Designed for window and door installations. Sharp tip ensures easy penetration during hammering or drilling. When used in hollow materials, the expanding section collapses maintaining the positive grip. The solid head design provides additional strength on installation.
Features & benefits
- Quick fix in during hammering
- Withstands impact making it effective
- Corrosion resistant
IDLFR09573
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Screws > Rawlplug WHO Frame Screws 132 x 7.5mm Zinc Plated Pack of 20
https://www.jewson.co.uk/p/rawlplug-who-frame-screws-132-x-7-5mm-zinc-plated-pack-of-20-LFR09573
Rawlplug WHO Frame Screws 132 x 7.5mm (L x Dia) Zinc Plated Pack of 20 are countersunk screws for fastening. Designed for window and door installations. Sharp tip ensures easy penetration during hammering or drilling. When used in hollow materials, the expanding section collapses maintaining the positive grip. The solid head design provides additional strength on installation.
Features & benefits
- Quick fix in during hammering
- Withstands impact making it effective
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Rawlplug WHO Frame Screws 132 x 7.5mm Zinc Plated Pack of 20 |
| Brand | Rawlplug |
| Product Type | Screws & Fixings |
| Manufacturer Name | Rawlplug |
| Manufacturer Part Number | R-S1-WHO75132/20 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Steel |
| Range | Screws & Fixings |
| Colour | Silver |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 20 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Zinc Plated |
| Product Length | 132 mm |
| Diameter | 7.5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |