Rectangle Push Button Flushplate Chrome
SKU: SCBA1398
Rectangle Push Button Flushplate Chrome: A stylish flush plate with a smooth push-button mechanism. Finished in premium chrome for durability and elegance, complementing any modern bathroom design.
Features & benefits
- Dimensions: H 163mm x W 245mm x D 50mm
- Rectangular design
- For use with frames and slim concealed cistern
- Comes with a 2 Year Guarantee
IDSCBA1398
Kitchens & Bathrooms > Sanitaryware > Toilet Fixtures > Rectangle Push Button Flushplate Chrome
https://www.jewson.co.uk/p/rectangle-push-button-flushplate-chrome-SCBA1398
Rectangle Push Button Flushplate Chrome: A stylish flush plate with a smooth push-button mechanism. Finished in premium chrome for durability and elegance, complementing any modern bathroom design.
Features & benefits
- Dimensions: H 163mm x W 245mm x D 50mm
- Rectangular design
- For use with frames and slim concealed cistern
- Comes with a 2 Year Guarantee
Specifications
| Product Name | Rectangle Push Button Flushplate Chrome |
| Product Type | Flushplates |
| Manufacturer Name | PJH |
| Manufacturer Part Number | DIAC0308 |
| EAN | 5054913515323 |
| Warranty Period | 2 years |
| Colour Family | Metals |
| Colour | Chrome |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Polished |
| Product Width | 245 mm |
| Product Weight | 0.75 kg |
| Product Height | 163 mm |
| Product Depth | 50 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |