Recticel Eurowall+ Insulation Board 1.2m x 460 x 115mm
SKU: IREWP115
The Recticel Eurowall+ Insulation Board 1.2m x 460 x 115mm (L x W x T) is a thermal high-performance PIR insulation board for use in full fill cavity wall applications.
Features & benefits
- Can help to achieve 0.18 U-value in 100mm cavities
- Top quality, high performance PIR insulation
IDIREWP115
Building Materials > Insulation > Wall Insulation > Recticel Eurowall+ Insulation Board 1.2m x 460 x 115mm
https://www.jewson.co.uk/p/recticel-eurowall+-insulation-board-1200-x-460-x-115mm-IREWP115
The Recticel Eurowall+ Insulation Board 1.2m x 460 x 115mm (L x W x T) is a thermal high-performance PIR insulation board for use in full fill cavity wall applications.
Features & benefits
- Can help to achieve 0.18 U-value in 100mm cavities
- Top quality, high performance PIR insulation
Specifications
| Product Name | Recticel Eurowall+ Insulation Board 1.2m x 460 x 115mm |
| Brand | Eurowall + |
| Manufacturer Name | Recticel Group |
| Manufacturer Part Number | 646980000000004 |
| Compliance Approvals | LABC Registered Detail - EWW620 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polyisocyanurate |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | PIR Insulation Board |
| Model Number | 646980000000004 |
| Pack Quantity | 1 |
| Coverage | 0.54 m2 |
| Recyclable | Yes |
| Renewable | No |
| Product Width | 460 mm |
| Product Length | 1200 mm |
| Thickness | 115 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |