Reflectatherm Plus 1500mm x 50m
SKU: FNPRS151
With an R-Value of 0.78 m2K/W, Reflectatherm Plus is the industry leading reflective vapour barrier. It combines the highest thermal performance in its class with a high vapour resistance to prevent interstitial condensation. Suitable for use in walls, ceilings and floors on the warm side of the insulation.
Features & benefits
- R-Value of 0.78 m2K/W
- Improved airtightness
- Creates service void
- Helps meet Part L and Section Six requirements
- High vapour resistance
- Vapour Resistance of 750 MNs/g
IDFNPRS151
Building Materials > Roofing > Flat Roofing > Reflectatherm Plus 1500mm x 50m
https://www.jewson.co.uk/p/reflectatherm-plus-1500mm-x-50m-FNPRS151
With an R-Value of 0.78 m2K/W, Reflectatherm Plus is the industry leading reflective vapour barrier. It combines the highest thermal performance in its class with a high vapour resistance to prevent interstitial condensation. Suitable for use in walls, ceilings and floors on the warm side of the insulation.
Features & benefits
- R-Value of 0.78 m2K/W
- Improved airtightness
- Creates service void
- Helps meet Part L and Section Six requirements
- High vapour resistance
- Vapour Resistance of 750 MNs/g
Specifications
| Product Name | Reflectatherm Plus 1500mm x 50m |
| Brand | Reflectatherm |
| Manufacturer Name | A Proctor Group Ltd |
| Manufacturer Part Number | VC Layer |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Product Width | 1500 mm |
| Product Length | 50 m |
| R Value | 0.78 m2K/W |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |