Richard Burbidge Handrail 2400 x 59 x 40mm (L x W x T) manufactured from quality pine, is suitable for stairs and internal walkways needing support rails. Comes with the fillet strips which divides the spindles. The flat edge makes it suitable for handrail brackets.
Richard Burbidge Handrail 2400 x 59 x 40mm
- Retains cutting edge sharpness for a longer time
- Reduced risk of breakage
Richard Burbidge Handrail 2400 x 59 x 40mm (L x W x T) manufactured from quality pine, is suitable for stairs and internal walkways needing support rails. Comes with the fillet strips which divides the spindles. The flat edge makes it suitable for handrail brackets.
- Retains cutting edge sharpness for a longer time
- Reduced risk of breakage
| Product Name | Richard Burbidge Handrail 2400 x 59 x 40mm |
| Brand | Richard Burbidge |
| Manufacturer Name | Archwood Group |
| Manufacturer Part Number | HDR2400/41P |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Pine |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 59 mm |
| Product Weight | 3.67 kg |
| Product Length | 2400 mm |
| Thickness | 40 mm |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |