Richard Burbidge Hardwood Back Off Quadrant 2400 x 12 x 12mm
SKU: BCRN1002
Richard Burbidge Hardwood Back Off Quadrant 2400 x 12 x 12mm (L x W x T) is ideal for bridging gaps between internal corners. Suitable for concealing screw fixings and minor errors. Manufactured from hardwood for maximum insulation and acoustics.
Features & benefits
- Rot and decay resistant
- Prevents shrinking and swelling
IDBCRN1002
Timber > Mouldings & Planed Timber > Mouldings > Richard Burbidge Hardwood Back Off Quadrant 2400 x 12 x 12mm
https://www.jewson.co.uk/p/richard-burbidge-hardwood-back-off-quadrant-2400-x-12-x-12mm-BCRN1002
Richard Burbidge Hardwood Back Off Quadrant 2400 x 12 x 12mm (L x W x T) is ideal for bridging gaps between internal corners. Suitable for concealing screw fixings and minor errors. Manufactured from hardwood for maximum insulation and acoustics.
Features & benefits
- Rot and decay resistant
- Prevents shrinking and swelling
Specifications
| Product Name | Richard Burbidge Hardwood Back Off Quadrant 2400 x 12 x 12mm |
| Brand | Richard Burbidge |
| Product Type | Corner Mouldings |
| Manufacturer Name | Archwood Group |
| Manufacturer Part Number | CRN1002 |
| Materials | Hardwood |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 12 mm |
| Product Length | 2400 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |