Richard Burbidge Light Hardwood Basic Angle 2400 x 20 x 20mm
SKU: BCRN2004
Richard Burbidge Light Hardwood Basic Angle 2400 x 20 x 20mm (L x W x T) is used for covering rough edges on tables and shelves. Manufactured from high quality light hardwood that provides rigidity. These mouldings are engineered to the finest detail and graded wood. It is free from any natural defects.
Features & benefits
- Rot and decay resistant
- Prevents shrinking and swelling
IDBCRN2004
Timber > Mouldings & Planed Timber > Mouldings > Richard Burbidge Light Hardwood Basic Angle 2400 x 20 x 20mm
https://www.jewson.co.uk/p/richard-burbidge-light-hardwood-basic-angle-2400-x-20-x-20mm-BCRN2004
Richard Burbidge Light Hardwood Basic Angle 2400 x 20 x 20mm (L x W x T) is used for covering rough edges on tables and shelves. Manufactured from high quality light hardwood that provides rigidity. These mouldings are engineered to the finest detail and graded wood. It is free from any natural defects.
Features & benefits
- Rot and decay resistant
- Prevents shrinking and swelling
Specifications
| Product Name | Richard Burbidge Light Hardwood Basic Angle 2400 x 20 x 20mm |
| Brand | Richard Burbidge |
| Product Type | Corner Mouldings |
| Manufacturer Name | Archwood Group |
| Manufacturer Part Number | CRN2004 |
| Materials | Hardwood |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 20 mm |
| Product Length | 2400 mm |
| Thickness | 20 mm |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |