Richard Burbidge Light Hardwood Dowel 2400 x 22 x 22mm
SKU: BDOW2006
Richard Burbidge Light Hardwood Dowel 2400 x 22 x 22mm (L x W x T) is cylindrical in shape providing a strong joint. Manufactured from hardwood it is used in building cabinets, shelves or racks. Dowel is also used to repair stripped screw holes. Ideal for re-enforcing joins, attaching items together such as a rail or a curtain pole.
Features & benefits
- Eliminates the need to use nails ensuring safety
- Rot and decay resistant
IDBDOW2006
Timber > Mouldings & Planed Timber > Mouldings > Richard Burbidge Light Hardwood Dowel 2400 x 22 x 22mm
https://www.jewson.co.uk/p/richard-burbidge-light-hardwood-dowel-2400-x-22-x-22mm-pack-of-10-BDOW2006
Richard Burbidge Light Hardwood Dowel 2400 x 22 x 22mm (L x W x T) is cylindrical in shape providing a strong joint. Manufactured from hardwood it is used in building cabinets, shelves or racks. Dowel is also used to repair stripped screw holes. Ideal for re-enforcing joins, attaching items together such as a rail or a curtain pole.
Features & benefits
- Eliminates the need to use nails ensuring safety
- Rot and decay resistant
Specifications
| Product Name | Richard Burbidge Light Hardwood Dowel 2400 x 22 x 22mm |
| Brand | Richard Burbidge |
| Product Type | Dowels |
| Manufacturer Name | Archwood Group |
| Manufacturer Part Number | DOW2006 |
| Materials | Hardwood |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 22 mm |
| Product Length | 2400 mm |
| Thickness | 22 mm |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |