Richard Burbidge Pine Stop Chamfered Baluster 900 x 41 x 41mm
SKU: JBSC10PU
Richard Burbidge Pine Stop Chamfered Baluster 900 x 41 x 41mm (L x W x T) is manufactured from pine. Ideal for creating a stairway or to transform the hallway into an entrance.
Features & benefits
- Withstands the effects of moisture
- Prevents the growth of rot and mould
IDJBSC10PU
Doors & Joinery > Stairs & Accessories > Stairparts & Accessories > Richard Burbidge Pine Stop Chamfered Baluster 900 x 41 x 41mm
https://www.jewson.co.uk/p/richard-burbidge-pine-stop-chamfered-baluster-900-x-41-x-41mm-JBSC10PU
Richard Burbidge Pine Stop Chamfered Baluster 900 x 41 x 41mm (L x W x T) is manufactured from pine. Ideal for creating a stairway or to transform the hallway into an entrance.
Features & benefits
- Withstands the effects of moisture
- Prevents the growth of rot and mould
Specifications
| Product Name | Richard Burbidge Pine Stop Chamfered Baluster 900 x 41 x 41mm |
| Brand | Richard Burbidge |
| Manufacturer Name | Archwood Group |
| Manufacturer Part Number | SC090/41PU |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Pine |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 41 mm |
| Product Length | 900 mm |
| Thickness | 41 mm |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |