Richard Burbidge Pine Stp Chamfer 900 x 32mm
SKU: BUSC090P
Richard Burbidge Pine Stop Chamfer 900 x 32mm (L x W) is suitable for use at the top and bottom of stairs, and landings. Manufactured from quality pine that provides resistance to fading. Radiused edges are machined into the baluster making it easier to finish and remove the issue of splintering.
Features & benefits
- Rot resistant
- Machined to a high quality smooth finish to allow for painting or staining
IDBUSC090P
Doors & Joinery > Stairs & Accessories > Stairparts & Accessories > Richard Burbidge Pine Stp Chamfer 900 x 32mm
https://www.jewson.co.uk/p/richard-burbidge-pine-stp-chamfer-900-x-32mm-BUSC090P
Richard Burbidge Pine Stop Chamfer 900 x 32mm (L x W) is suitable for use at the top and bottom of stairs, and landings. Manufactured from quality pine that provides resistance to fading. Radiused edges are machined into the baluster making it easier to finish and remove the issue of splintering.
Features & benefits
- Rot resistant
- Machined to a high quality smooth finish to allow for painting or staining
Specifications
| Product Name | Richard Burbidge Pine Stp Chamfer 900 x 32mm |
| Brand | Richard Burbidge |
| Manufacturer Name | Archwood Group |
| Manufacturer Part Number | SC090P |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Timber |
| Colour | Natural |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Smooth |
| Product Width | 32 mm |
| Product Weight | 0.4 kg |
| Product Length | 900 mm |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |