Richard Burbidge Pine Stripwood Moulding 2400 x 34 x 12mm
SKU: BSTW6024
Richard Burbidge Pine Stripwood Moulding 2400 x 34 x 12mm (L x W x T) is a decorative moulding used to fill the gap between two right angled surfaces. It makes the product perfect for covering expansions gaps on wooden flooring. The machined softwood can be easily painted, stained or varnished.
Features & benefits
- Prevents the growth of rot and mould
- Moisture resistant
IDBSTW6024
Timber > Mouldings & Planed Timber > Mouldings > Richard Burbidge Pine Stripwood Moulding 2400 x 34 x 12mm
https://www.jewson.co.uk/p/richard-burbidge-pine-stripwood-moulding-2400-x-34-x-12mm-pack-of-20-BSTW6024
Richard Burbidge Pine Stripwood Moulding 2400 x 34 x 12mm (L x W x T) is a decorative moulding used to fill the gap between two right angled surfaces. It makes the product perfect for covering expansions gaps on wooden flooring. The machined softwood can be easily painted, stained or varnished.
Features & benefits
- Prevents the growth of rot and mould
- Moisture resistant
Specifications
| Product Name | Richard Burbidge Pine Stripwood Moulding 2400 x 34 x 12mm |
| Brand | Richard Burbidge |
| Product Type | Stripwood Mouldings |
| Manufacturer Name | Archwood Group |
| Manufacturer Part Number | STW6024 |
| Materials | Pine |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 34 mm |
| Product Length | 2400 mm |
| Thickness | 12 mm |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |