Robeslee Padstone 440 x 215 x 140mm
SKU: LSROBPS2
Robeslee Padstone 440 x 215 x 140mm (L x W x T) is designed to ensure exceptional load bearing capabilities. It helps to transfer the downward force to bricks without any structural damage to the building.
Features & benefits
- Reduces the risk of cracking
- Supports stonework to form a composite action
IDLSROBPS2
Building Materials > Lintels > Concrete Lintels > Robeslee Padstone 440 x 215 x 140mm
https://www.jewson.co.uk/p/robeslee-padstone-440-x-215-x-140mm-LSROBPS2
Robeslee Padstone 440 x 215 x 140mm (L x W x T) is designed to ensure exceptional load bearing capabilities. It helps to transfer the downward force to bricks without any structural damage to the building.
Features & benefits
- Reduces the risk of cracking
- Supports stonework to form a composite action
Specifications
| Product Name | Robeslee Padstone 440 x 215 x 140mm |
| Brand | Robeslee |
| Product Type | Padstones |
| Manufacturer Name | Robeslee |
| Manufacturer Part Number | PS2 |
| Materials | Concrete |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Textured |
| Product Width | 215 mm |
| Product Length | 440 mm |
| Thickness | 140 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |
Alternative Products
Below are some suggested alternatives for the product you are looking to buy. Please note that you are responsible for determining whether the alternative product is suitable for the purpose for which you intend to use them.