Robeslee Type A Prestressed Composite Lintel 70 x 100 x 900mm
SKU: LNCRX105
Robeslee Type A Pre-stressed Composite Lintel 70 x 100 x 900mm (W x H X L) manufactured from concrete enhances the load bearing capacity. With minimum bearing of 150mm each side, it is used in conjunction with brickwork. Concrete lintels are wet cast from steel moulds that provides high strength engineering concrete, ensuring quality and performance.
Features & benefits
- Pre-stressed structure design does not crack, break or bend easily
- Supports healed stonework to form a composite motion
IDLNCRX105
Building Materials > Lintels > Concrete Lintels > Robeslee Type A Prestressed Composite Lintel 70 x 100 x 900mm
https://www.jewson.co.uk/p/robeslee-type-a-prestressed-composite-lintel-70-x-100-x-900mm-LNCRX105
Robeslee Type A Pre-stressed Composite Lintel 70 x 100 x 900mm (W x H X L) manufactured from concrete enhances the load bearing capacity. With minimum bearing of 150mm each side, it is used in conjunction with brickwork. Concrete lintels are wet cast from steel moulds that provides high strength engineering concrete, ensuring quality and performance.
Features & benefits
- Pre-stressed structure design does not crack, break or bend easily
- Supports healed stonework to form a composite motion
Specifications
| Product Name | Robeslee Type A Prestressed Composite Lintel 70 x 100 x 900mm |
| Brand | Robeslee |
| Product Type | Concrete Prestressed Lintels |
| Manufacturer Name | Robeslee |
| Manufacturer Part Number | A0900 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Concrete |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 70 mm |
| Product Height | 100 mm |
| Product Length | 900 mm |
| Compression Strength | 3 N/mm2 |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |
Alternative Products
Below are some suggested alternatives for the product you are looking to buy. Please note that you are responsible for determining whether the alternative product is suitable for the purpose for which you intend to use them.