Rodo Polythene Backed Cotton Twill Dust Sheet 3.7 x 2.7m
SKU: RPRTRDS0
Rodo Polythene Backed Cotton Twill Dust Sheet 3.7 x 2.7m (L x W) is used to protect carpets, floors and furniture. Sheet is made from high quality cotton with a polythene back. The dust sheet absorbs paint spills and traps debris or dust during clean up. The thick thread makes the product durable and soft to touch.
Features & benefits
- Retains dirt due to high liquid absorption capacity
- Tight weave provides wear and tear resistance
IDRPRTRDS0
Painting & Decorating > Cleaning & Preparation > Surface Protection > Rodo Polythene Backed Cotton Twill Dust Sheet 3.7 x 2.7m
https://www.jewson.co.uk/p/rodo-polythene-backed-cotton-twill-dust-sheet-3-7-x-2-7m-RPRTRDS0
Rodo Polythene Backed Cotton Twill Dust Sheet 3.7 x 2.7m (L x W) is used to protect carpets, floors and furniture. Sheet is made from high quality cotton with a polythene back. The dust sheet absorbs paint spills and traps debris or dust during clean up. The thick thread makes the product durable and soft to touch.
Features & benefits
- Retains dirt due to high liquid absorption capacity
- Tight weave provides wear and tear resistance
Specifications
| Product Name | Rodo Polythene Backed Cotton Twill Dust Sheet 3.7 x 2.7m |
| Brand | Rodo |
| Product Type | Dust Sheets |
| Manufacturer Name | Rodo |
| Manufacturer Part Number | PRTRDSH |
| Materials |
Polythene
Cotton |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 2.7 m |
| Product Length | 3.7 m |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |