Roughneck Brick Bolster and Grip 102 x 216mm
SKU: TRN31992
The Roughneck Brick Bolster and Grip 102 x 216mm (W x L) is made from drop-forged steel, heat-treated and tempered with a black powder-coated finish. Roughneck's range of premium products caters to the needs of both the professional and committed DIY user.
Features & benefits
- Drop forged steel for strength and durability
- Steel has been heat treated to ensure extra rigidity
- Steel has been powder coated to protect rusting and erosion
- Light weight and comes in easy to handle packaging
- Ergnomically designed handle for better grip
IDTRN31992
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > Roughneck Brick Bolster and Grip 102 x 216mm
https://www.jewson.co.uk/p/roughneck-brick-bolster-and-grip-102-x-216mm-TRN31992
The Roughneck Brick Bolster and Grip 102 x 216mm (W x L) is made from drop-forged steel, heat-treated and tempered with a black powder-coated finish. Roughneck's range of premium products caters to the needs of both the professional and committed DIY user.
Features & benefits
- Drop forged steel for strength and durability
- Steel has been heat treated to ensure extra rigidity
- Steel has been powder coated to protect rusting and erosion
- Light weight and comes in easy to handle packaging
- Ergnomically designed handle for better grip
Specifications
| Product Name | Roughneck Brick Bolster and Grip 102 x 216mm |
| Brand | Roughneck |
| Product Type | Bricklaying & Masonry Tools |
| Manufacturer Name | Olympia Tools |
| Manufacturer Part Number | ROU31992 |
| EAN | 0025997319928 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Bolsters |
| Application | Interior/Exterior |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Powder coated |
| Product Width | 102 mm |
| Product Length | 216 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |