Roughneck Brick Bolster and Grip 70 x 216mm
SKU: TRN31986
The Roughneck Brick Bolster and Grip 70 x 216mm (L x W) has a black powder-coated finish, made from drop-forged steel, heat-treated and tempered. The products are available with or without grip and supplied on plastic hang tag with plastic tip protectors. Roughneck is a brand with a strong and global reputation for quality, performance and technical innovation. This range of premium products caters for the needs of both the professional and committed DIY user. It includes heavy-duty construction, landscaping and demolition tools as well as a growing selection of workwear.
Features & benefits
- Drop forged steel for strength and durability
- Steel has been heat treated to give it extra rigidity
- Powder coated finish that protects rusting and erosion
- Light-weight for easy handling
- Ergonomically designed handle for better grip
IDTRN31986
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > Roughneck Brick Bolster and Grip 70 x 216mm
https://www.jewson.co.uk/p/roughneck-brick-bolster-and-grip-70-x-216mm-TRN31986
The Roughneck Brick Bolster and Grip 70 x 216mm (L x W) has a black powder-coated finish, made from drop-forged steel, heat-treated and tempered. The products are available with or without grip and supplied on plastic hang tag with plastic tip protectors. Roughneck is a brand with a strong and global reputation for quality, performance and technical innovation. This range of premium products caters for the needs of both the professional and committed DIY user. It includes heavy-duty construction, landscaping and demolition tools as well as a growing selection of workwear.
Features & benefits
- Drop forged steel for strength and durability
- Steel has been heat treated to give it extra rigidity
- Powder coated finish that protects rusting and erosion
- Light-weight for easy handling
- Ergonomically designed handle for better grip
Specifications
| Product Name | Roughneck Brick Bolster and Grip 70 x 216mm |
| Brand | Roughneck |
| Product Type | Bricklaying & Masonry Tools |
| Manufacturer Name | Olympia Tools |
| Manufacturer Part Number | ROU31986 |
| EAN | 25997319867 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Bolsters |
| Colour | Brass |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Smooth |
| Product Width | 216 mm |
| Product Length | 70 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |