Round Head Wires Nails Galvanised 65 x 2.65mm (L x Dia) Silver
SKU: NRG65K90
The Round Head Wires Nail Galvanised 65 x 2.65mm (L x Dia) Silver is made of high-grade steel material that ensures the durable life. The product measures 65mm in length and 25kg in weight. It is suitable for all types of masonry. The product contains corrosion and UV-resistant clips keep cables safely out of the way for tangle-free, worry-free installs. It was suitable for both indoor and outdoor. The Owlett Jaton is the UK’s largest supplier of fasteners, fixings and ironmongery. The products are BSI ISO 9001 certified.
Features & benefits
- Corrosion resistant due to galvanization
- Durable as it is made of high-grade steel material
- High strength makes it suitable for heavy duty usage
IDNRG65K90
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nails > Round Head Wires Nails Galvanised 65 x 2.65mm (L x Dia) Silver
https://www.jewson.co.uk/p/round-head-wires-nails-galvanised-65-x-2-65mm-l-x-dia-silver-NRG65K90
The Round Head Wires Nail Galvanised 65 x 2.65mm (L x Dia) Silver is made of high-grade steel material that ensures the durable life. The product measures 65mm in length and 25kg in weight. It is suitable for all types of masonry. The product contains corrosion and UV-resistant clips keep cables safely out of the way for tangle-free, worry-free installs. It was suitable for both indoor and outdoor. The Owlett Jaton is the UK’s largest supplier of fasteners, fixings and ironmongery. The products are BSI ISO 9001 certified.
Features & benefits
- Corrosion resistant due to galvanization
- Durable as it is made of high-grade steel material
- High strength makes it suitable for heavy duty usage
Specifications
| Product Name | Round Head Wires Nails Galvanised 65 x 2.65mm (L x Dia) Silver |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Nails |
| Manufacturer Part Number | 9GALVRWN/035 |
| Materials | Steel |
| Range | Round Wire Nails |
| Colour | Silver |
| Finish | Galvanised |
| Product Weight | 25 kg |
| Product Length | 65 mm |
| Diameter | 2.65 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |