Round Wire Nails 65 x 3.35mm Galvanised
SKU: OWLPB412
The Round Wire Nails 65 x 3.35mm (L x Dia) Galvanised are used for fixing cupboards and wardrobes at ease. Lightweight, it is used for joinery work and also to fix skirting boards with the durable panel pins providing excellent fix on wooden surfaces.
Features & benefits
- Durable panel pins providing excellent fix on wooden surfaces
- Corrosion resistant
- Galvanised coating prolongs longevity
- Light weight screw is used for joinery work and also to fix skirting boards
- Used for fixing cupboards and wardrobes at ease
IDOWLPB412
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nails > Round Wire Nails 65 x 3.35mm Galvanised
https://www.jewson.co.uk/p/round-wire-nail-65-x-3-35mm-galvanised-OWLPB412
The Round Wire Nails 65 x 3.35mm (L x Dia) Galvanised are used for fixing cupboards and wardrobes at ease. Lightweight, it is used for joinery work and also to fix skirting boards with the durable panel pins providing excellent fix on wooden surfaces.
Features & benefits
- Durable panel pins providing excellent fix on wooden surfaces
- Corrosion resistant
- Galvanised coating prolongs longevity
- Light weight screw is used for joinery work and also to fix skirting boards
- Used for fixing cupboards and wardrobes at ease
Specifications
| Product Name | Round Wire Nails 65 x 3.35mm Galvanised |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Nails |
| Manufacturer Name | Unbranded |
| Manufacturer Part Number | 9GALVRWNTQ/085 |
| EAN | 5014196106991 |
| Range | Round Wire Nails |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Galvanised |
| Product Length | 65 mm |
| Diameter | 3.35 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |