Rubble Sack 510 x 785mm Blue
SKU: PGBAG900
The Rubble Sack 510 x 785mm (L x W) is made from low density polyethylene which is suitable for heavy duty jobs, both indoors and outdoors like storing aggregates, rubble or other products. The bag allows easy and convenient disposal of a large volume of building site and landscaping waste. In addition, to ensure quality, the bag is tear resistant and extra strong.
Features & benefits
- Manufactured with polyethylene for high quality
- Tear resistant product prevents spillage
- Could be reused hence cost effective
IDPGBAG900
Tools & Fixings > Safety & Workwear > Cleaning Products > Rubble Sack 510 x 785mm Blue
https://www.jewson.co.uk/p/rubble-sack-510-x-785mm-blue-PGBAG900
The Rubble Sack 510 x 785mm (L x W) is made from low density polyethylene which is suitable for heavy duty jobs, both indoors and outdoors like storing aggregates, rubble or other products. The bag allows easy and convenient disposal of a large volume of building site and landscaping waste. In addition, to ensure quality, the bag is tear resistant and extra strong.
Features & benefits
- Manufactured with polyethylene for high quality
- Tear resistant product prevents spillage
- Could be reused hence cost effective
Specifications
| Product Name | Rubble Sack 510 x 785mm Blue |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Rubble Sacks |
| Manufacturer Name | Unbranded |
| Manufacturer Part Number | 297678682 |
| Warranty Period | 12 months |
| Materials | Polythene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Blue |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Plastic |
| Product Width | 785 mm |
| Product Length | 510 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |