SA 15 Light Hardwood M&T Door 813 x 2032mm
SKU: LPDO2927
The ever popular SA design, this time featuring fifteen, clear, double glazed windows creating a traditional look for your home.
Features & benefits
- Mortice and Tenon construction
- Clear Glazed
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid Core
IDLPDO2927
Doors & Joinery > External Doors > External Hardwood Doors > SA 15 Light Hardwood M&T Door 813 x 2032mm
https://www.jewson.co.uk/p/sa-15l-hardwood-mandt-door-813-x-2032-LPDO2927
The ever popular SA design, this time featuring fifteen, clear, double glazed windows creating a traditional look for your home.
Features & benefits
- Mortice and Tenon construction
- Clear Glazed
- Unfinished to allow final personalisation
- Solid Core
Specifications
| Product Name | SA 15 Light Hardwood M&T Door 813 x 2032mm |
| Brand | LPD Doors |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | MTSAXCGDG32 |
| EAN | 5036464054667 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Hardwood |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Range | 15 Light |
| Colour | Hardwood M&T |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Finish | Unfinished |
| Product Width | 813 mm |
| Product Weight | 35 kg |
| Product Length | 2032 mm |
| Thickness | 44 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |