SAM 52 Windowboard 25 X 144mm 3.66m Primed FSC
SKU: F522514C
Save time and save money with a precision manufactured moisture resistant pre primed MDF moulding, ideal for all internal joinery applications.
Features & benefits
- A cost effective, top quality alternative to traditional timber mouldings
- Pre primed and machined from high quality moisture resistant MDF
- FSC Certified
- Defect free with no knots, twists or warping and no wastage
IDF522514C
Timber > Mouldings & Planed Timber > Window Boards > SAM 52 Windowboard 25 X 144mm 3.66m Primed FSC
https://www.jewson.co.uk/p/sam-52-windowboard-25-x-144mm-3-66m-primed-fsc-F522514C
Save time and save money with a precision manufactured moisture resistant pre primed MDF moulding, ideal for all internal joinery applications.
Features & benefits
- A cost effective, top quality alternative to traditional timber mouldings
- Pre primed and machined from high quality moisture resistant MDF
- FSC Certified
- Defect free with no knots, twists or warping and no wastage
Specifications
| Product Name | SAM 52 Windowboard 25 X 144mm 3.66m Primed FSC |
| Brand | SAM |
| Manufacturer Name | SAM |
| Manufacturer Part Number | 009-001131 |
| Materials | Moisture resistant medium density fibreboard |
| Range | Moisture resistant medium density fibreboard |
| Colour | White |
| Application | Internal |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Precison engineered |
| Recyclable | Yes |
| Product Width | 144 mm |
| Product Length | 3660 mm |
| Thickness | 25 mm |
| Species | Mixed Species |
| Chain Of Custody Scheme | FSC |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Delivery online is only available for orders over £100 (ex VAT)* Jewson Cash/Credit Account customers: Delivery online is free on orders over £150 (ex VAT), orders between £100-£150 incur £20 (ex VAT) delivery fee* Non-Jewson account customers: Delivery is free for orders over £200 (ex VAT), orders between £100-£200 (ex VAT) incur £40 (ex VAT) delivery fee* *Excluding Tool Hire and non-standard delivery areas. |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |