Sapphire Round Tube 2400 x 25mm Chrome
SKU: LCT25240
Sapphire Round Tube 2400 x 25mm (L x Dia) Chrome Plated is manufactured from steel. Round tube is featured as a rail that is fixed inside wardrobes, closets and cupboards. This tube rail is also used as a bathroom fixture to hang towels.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- DuPont anti bacterial coating prevents bacterial growth
- Medium duty
- Has various uses
IDLCT25240
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > Sapphire Round Tube 2400 x 25mm Chrome
https://www.jewson.co.uk/p/sapphire-round-tube-2400-x-25mm-chrome-plated-pack-of-10-LCT25240
Sapphire Round Tube 2400 x 25mm (L x Dia) Chrome Plated is manufactured from steel. Round tube is featured as a rail that is fixed inside wardrobes, closets and cupboards. This tube rail is also used as a bathroom fixture to hang towels.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- DuPont anti bacterial coating prevents bacterial growth
- Medium duty
- Has various uses
Specifications
| Product Name | Sapphire Round Tube 2400 x 25mm Chrome |
| Brand | Sapphire |
| Manufacturer Name | Blue Diamond |
| Manufacturer Part Number | LCT2524 |
| EAN | 5060129362095 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Chrome |
| Product Length | 2400 mm |
| Diameter | 25 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |