Sash Cord No.3 (5mm) Waxed Cotton 10m Hanks PWC03
SKU: HSC03W10
The ideal and traditional method to hang weights.
Features & benefits
- Waxed coating for weatherproofing
- For additional strength, a polyester core is supplied
IDHSC03W10
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > Sash Cord No.3 (5mm) Waxed Cotton 10m Hanks PWC03
https://www.jewson.co.uk/p/sash-cord-no-3-5mm-waxed-cotton-10m-hanks-pwc03-HSC03W10
The ideal and traditional method to hang weights.
Features & benefits
- Waxed coating for weatherproofing
- For additional strength, a polyester core is supplied
Specifications
| Product Name | Sash Cord No.3 (5mm) Waxed Cotton 10m Hanks PWC03 |
| Product Type | Sash Cords |
| Manufacturer Name | Hexstone Ltd T/A Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | 9SASHCORD/005 |
| EAN | 5017862151417 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Bright Zinc Plated |
| Product Weight | 1.7 kg |
| Product Length | 10 m |
Downloads
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |