‘Screw Prostate Cancer’ Spectre™ Screw Kit 650 Piece
SKU: TFO30581
Spectre™ Advance Multi-Purpose Screws have a zinc yellow passivated finish and a double countersink head. The reamer thread prevents jacking and rotation of the timber. Whilst the sawtooth design prevents splitting and reduces torque. They also feature a self-drilling, quick start Type 17 slash point.
Features & benefits
- 1 x ForgeFix ‘Screw Prostate Cancer’ Spectre™ Screw Kit, 650 Piece.
- Screw Kit Contents: 4.0 x 30mm (x160), 4.0 x 40mm (x110), 4.0 x 50mm (x90), 5.0 x 50mm (x130), 5.0 x 70mm (x100), 5.0 x 100mm (x60) and 2 x PZ2 x 25mm bits.
- Optional (max 200 chars)
IDTFO30581
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Screws > ‘Screw Prostate Cancer’ Spectre™ Screw Kit 650 Piece
https://www.jewson.co.uk/p/screw-prostate-cancer-spectre-screw-kit-650-piece-TFO30581
Spectre™ Advance Multi-Purpose Screws have a zinc yellow passivated finish and a double countersink head. The reamer thread prevents jacking and rotation of the timber. Whilst the sawtooth design prevents splitting and reduces torque. They also feature a self-drilling, quick start Type 17 slash point.
Features & benefits
- 1 x ForgeFix ‘Screw Prostate Cancer’ Spectre™ Screw Kit, 650 Piece.
- Screw Kit Contents: 4.0 x 30mm (x160), 4.0 x 40mm (x110), 4.0 x 50mm (x90), 5.0 x 50mm (x130), 5.0 x 70mm (x100), 5.0 x 100mm (x60) and 2 x PZ2 x 25mm bits.
- Optional (max 200 chars)
Specifications
| Product Name | ‘Screw Prostate Cancer’ Spectre™ Screw Kit 650 Piece |
| Brand | FORGEFIX |
| Product Type | Screw kits |
| Manufacturer Name | FORGEFIX |
| Manufacturer Part Number | FOROPSPC650Y |
| EAN | 5028485305811 |
| Materials | Material - Optional (max 100 chars) |
| Model Number | FOROPSPC650Y |
| Country Of Origin | CHINA |
| Product Weight | 3 kg |
| Product Height | 420 mm |
| Product Length | 330 mm |
| Product Depth | 60 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |