Short Link Zinc 7 x 28 x 14mm
SKU: CPL60346
Short Link Zinc 7 x 28 x 14mm
Features & benefits
- Strong Welded Chain
- Easy to use
- Zinc Plated
IDCPL60346
Tools & Fixings > Hand Tools > Tarpaulins, Ropes & Rubble Sacks > Short Link Zinc 7 x 28 x 14mm
https://www.jewson.co.uk/p/short-link-zinc-7-x-28-x-14mm-CPL60346
Short Link Zinc 7 x 28 x 14mm
Features & benefits
- Strong Welded Chain
- Easy to use
- Zinc Plated
Specifications
| Product Name | Short Link Zinc 7 x 28 x 14mm |
| Brand | Chain Products Limited (GEB) |
| Product Type | Chains |
| Manufacturer Name | Chain Products |
| Manufacturer Part Number | CA70BZP |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 350 mm |
| Product Weight | 1.44 kg |
| Product Height | 7 mm |
| Product Length | 1500 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |