Last day for Easter delivery - Thursday 2nd April. Orders placed over the weekend will be delivered on Wednesday 8th April.
Showerwall SCA72 Acryclic Blossom 2400 x 896mm
SKU: SWP00199
A nature inspired print which brings a touch of the outdoors into your bathroom and create a space to unwind and reconnect. Showerwall Disclaimer: Colours shown on this website may vary from the actual product due to photographic, printing, and digital display differences. Natural stone decors are designed to replicate natural variation and may differ between panels. Showerwall reserves the right to amend product specifications at any time without prior notice. E&OE.
Features & benefits
- 30 Year Guarentee
- 100% Waterproof
- Hygeinic and easy to clean
- Fit directly over tiles
- Pattern matched design
- Smooth glass like finish
- Fast and easy installation
IDSWP00199
Kitchens & Bathrooms > Showering > Shower Panels > Showerwall SCA72 Acryclic Blossom 2400 x 896mm
https://www.jewson.co.uk/p/showerwall-sca72-acryclic-blossom-2400-x-896mm-SWP00199
A nature inspired print which brings a touch of the outdoors into your bathroom and create a space to unwind and reconnect. Showerwall Disclaimer: Colours shown on this website may vary from the actual product due to photographic, printing, and digital display differences. Natural stone decors are designed to replicate natural variation and may differ between panels. Showerwall reserves the right to amend product specifications at any time without prior notice. E&OE.
Features & benefits
- 30 Year Guarentee
- 100% Waterproof
- Hygeinic and easy to clean
- Fit directly over tiles
- Pattern matched design
- Smooth glass like finish
- Fast and easy installation
Specifications
| Product Name | Showerwall SCA72 Acryclic Blossom 2400 x 896mm |
| Brand | Showerwall |
| Product Type | Acryclic Showerwall Panels |
| Manufacturer Name | Showerwall |
| Manufacturer Part Number | SHACBLOSGLZZ22000 |
| EAN | 5017293776173 |
| Warranty Period | 30 years |
| Materials | Acrylic |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Botanical Range |
| Colour Family | Greens |
| Colour | Green |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | UK |
| Finish | Acrylic |
| Age Restricted Product | No |
| Product Width | 896 mm |
| Product Weight | 10.5 kg |
| Product Height | 2400 mm |
| Product Depth | 4 mm |
Downloads
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Delivery online is only available for orders over £100 (ex VAT)* Jewson Cash/Credit Account customers: Delivery online is free on orders over £150 (ex VAT), orders between £100-£150 incur £20 (ex VAT) delivery fee* Non-Jewson account customers: Delivery is free for orders over £200 (ex VAT), orders between £100-£200 (ex VAT) incur £40 (ex VAT) delivery fee* *Excluding Tool Hire and non-standard delivery areas. |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |