Last day for Easter delivery - Thursday 2nd April. Orders placed over the weekend will be delivered on Wednesday 8th April.
Showerwall SW83 Proclick Nuvola Terrazzo 2440 x 600mm PLY
SKU: SWP00221
A versatile, sophisticated neutral decor with timeless appeal, delivering the look of marble at a fraction of the cost for any bathroom Showerwall Disclaimer: Colours shown on this website may vary from the actual product due to photographic, printing, and digital display differences. Natural stone decors are designed to replicate natural variation and may differ between panels. Showerwall reserves the right to amend product specifications at any time without prior notice. E&OE.
Features & benefits
- 30 Year Guarentee
- 100% Waterproof system
- Hygeinic and easy to clean
- Cost effective
- Seamless feature wall
- No grout required
- Fast and easy installation
- Fit directly over tiles
IDSWP00221
Kitchens & Bathrooms > Showering > Shower Panels > Showerwall SW83 Proclick Nuvola Terrazzo 2440 x 600mm PLY
https://www.jewson.co.uk/p/showerwall-sw83-proclick-nuvola-terrazzo-2440-x-600mm-ply-SWP00221
A versatile, sophisticated neutral decor with timeless appeal, delivering the look of marble at a fraction of the cost for any bathroom Showerwall Disclaimer: Colours shown on this website may vary from the actual product due to photographic, printing, and digital display differences. Natural stone decors are designed to replicate natural variation and may differ between panels. Showerwall reserves the right to amend product specifications at any time without prior notice. E&OE.
Features & benefits
- 30 Year Guarentee
- 100% Waterproof system
- Hygeinic and easy to clean
- Cost effective
- Seamless feature wall
- No grout required
- Fast and easy installation
- Fit directly over tiles
Specifications
| Product Name | Showerwall SW83 Proclick Nuvola Terrazzo 2440 x 600mm PLY |
| Brand | Showerwall |
| Product Type | Laminate Showerwall Panels |
| Manufacturer Name | Showerwall |
| Manufacturer Part Number | MSPLNUVOPCZZ15000 |
| EAN | 5017293782273 |
| Warranty Period | 30 years |
| Materials |
Laminate
HPL Bonded to Plywood or Exterior Grade MDF Coreboard |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Terrazzo Range |
| Colour Family | Beiges/Creams |
| Colour | Beige |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | UK |
| Finish | Matt |
| Age Restricted Product | No |
| Product Width | 579 mm |
| Product Weight | 15.47 kg |
| Product Height | 2440 mm |
| Product Depth | 10.5 mm |
Downloads
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Delivery online is only available for orders over £100 (ex VAT)* Jewson Cash/Credit Account customers: Delivery online is free on orders over £150 (ex VAT), orders between £100-£150 incur £20 (ex VAT) delivery fee* Non-Jewson account customers: Delivery is free for orders over £200 (ex VAT), orders between £100-£200 (ex VAT) incur £40 (ex VAT) delivery fee* *Excluding Tool Hire and non-standard delivery areas. |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |