Sierra Blanco Pre-Finished White Door 762 x 1981mm
SKU: LPDO1008
Ideal for minimalistic interiors, this Sierra door design features a pre-finished composite in white and two decorative vertical bars.
Features & benefits
- Engineered Construction
- Modern, attractive design
- Fully finished for ease of installation
- Solid core
IDLPDO1008
Doors & Joinery > Internal Doors > Internal Pre-Finished Doors > Sierra Blanco Pre-Finished White Door 762 x 1981mm
https://www.jewson.co.uk/p/sierra-blanco-pre-finished-white-door-762-x-1981-LPDO1008
Ideal for minimalistic interiors, this Sierra door design features a pre-finished composite in white and two decorative vertical bars.
Features & benefits
- Engineered Construction
- Modern, attractive design
- Fully finished for ease of installation
- Solid core
Specifications
| Product Name | Sierra Blanco Pre-Finished White Door 762 x 1981mm |
| Brand | LPD Doors |
| Manufacturer Name | LPD Doors |
| Manufacturer Part Number | SIEWHIFC30 |
| EAN | 5036464015057 |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | White Stained Composite |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Spain |
| Finish | Pre-Finished |
| Product Width | 762 mm |
| Product Weight | 44 kg |
| Product Length | 1981 mm |
| Thickness | 44 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |