Sigrid 1200mm Sliding Door Brushed Brass
SKU: SCBA1745
Sigrid easy fit enclosures and sliding doors are made from high quality materials and components.
Features & benefits
- Dimensions: H 1850 x W 1200 x D 6mm
- 6mm toughened safety glass
- Brushed brass profile with concealed fixings and cover caps
- Power shower compatible
- Wetroom compatible
- Easy Clean glass treatment
- Adjustable for out of true walls
- Quick release rollers
- Slide door opening
- Comes with a 5 year guarantee for peace of mind
IDSCBA1745
Kitchens & Bathrooms > Showering > Shower Enclosures > Sigrid 1200mm Sliding Door Brushed Brass
https://www.jewson.co.uk/p/sigrid-1200mm-sliding-door-brushed-brass-SCBA1745
Sigrid easy fit enclosures and sliding doors are made from high quality materials and components.
Features & benefits
- Dimensions: H 1850 x W 1200 x D 6mm
- 6mm toughened safety glass
- Brushed brass profile with concealed fixings and cover caps
- Power shower compatible
- Wetroom compatible
- Easy Clean glass treatment
- Adjustable for out of true walls
- Quick release rollers
- Slide door opening
- Comes with a 5 year guarantee for peace of mind
Specifications
| Product Name | Sigrid 1200mm Sliding Door Brushed Brass |
| Product Type | Shower Doors |
| Manufacturer Name | PJH |
| Manufacturer Part Number | DIES1264 |
| EAN | 5054913506987 |
| Warranty Period | 5 years |
| Materials | Glass/Metal |
| Colour Family | Metals |
| Colour | Brushed Brass |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Brushed |
| Product Width | 1200 mm |
| Product Weight | 37 kg |
| Product Height | 1850 mm |
| Product Depth | 6 mm |
| Thickness | 6 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |