Simpson Strong-Tie 150 Frame Tie 100 x 1mm Galvanised
SKU: HWSIFT15
Simpson Strong-Tie 150 Frame Tie 100 x 1mm (L x T) Galvanised, is manufactured from steel. This is used in joining timber door and window frames directly to brickwork, fitting into 25mm frame groove.
Features & benefits
- Features high tensile strength
- Corrosion resistant
IDHWSIFT15
Building Materials > Builders Metalwork > Wall & Frame Ties > Simpson Strong-Tie 150 Frame Tie 100 x 1mm Galvanised
https://www.jewson.co.uk/p/simpson-strong-tie-150-frame-tie-100-x-1mm-galvanised-HWSIFT15
Simpson Strong-Tie 150 Frame Tie 100 x 1mm (L x T) Galvanised, is manufactured from steel. This is used in joining timber door and window frames directly to brickwork, fitting into 25mm frame groove.
Features & benefits
- Features high tensile strength
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Simpson Strong-Tie 150 Frame Tie 100 x 1mm Galvanised |
| Brand | Simpson Strong-Tie |
| Manufacturer Name | Simpson Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | FT150 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Steel |
| Colour | Chrome |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Galvanised |
| Product Length | 100 mm |
| Thickness | 1 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |