Simpson Strong-Tie Angle Bracket 100 x 100 x 3mm Electro Galvanised
SKU: HSEC1003
Simpson Strong-Tie Angle Bracket 100 x 100 x 3mm (L x H x W) is a light duty steel angle bracket with electro galvanised finish. It is commonly used to reinforce furniture frames and other structural parts. This bracket comes with 4.2mm screw/nails holes‚ for easy installation.
IDHSEC1003
Building Materials > Builders Metalwork > Angles & Brackets > Simpson Strong-Tie Angle Bracket 100 x 100 x 3mm Electro Galvanised
https://www.jewson.co.uk/p/simpson-strong-tie-angle-bracket-100-x-100-x-3mm-electro-galvanised-HSEC1003
Simpson Strong-Tie Angle Bracket 100 x 100 x 3mm (L x H x W) is a light duty steel angle bracket with electro galvanised finish. It is commonly used to reinforce furniture frames and other structural parts. This bracket comes with 4.2mm screw/nails holes‚ for easy installation.
Specifications
| Product Name | Simpson Strong-Tie Angle Bracket 100 x 100 x 3mm Electro Galvanised |
| Brand | Simpson Strong-Tie |
| Manufacturer Name | Simpson Strong-Tie |
| Manufacturer Part Number | EC100/3 |
| Range | Brackets |
| Application | Internal |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Width | 3 mm |
| Product Height | 100 mm |
| Product Length | 100 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |