Simpson Strong-Tie Masonry Joist Hanger 125 x 47 x 2mm Pre-galvanised
SKU: HWSIJM50
Simpson Strong-Tie Masonry Joist Hanger 125 x 47 x 2mm (H x W x T) Pre-galvanised, is manufactured from steel. Top flange of the hanger provides good support to the masonry wall. Inspection slot at the base of the hanger provides rigid fix with the help of steel pins. Designed as non-welded joist hanger that supports timber joists, beams or rafters on masonry walls.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Finish prevents tarnishing
IDHWSIJM50
Building Materials > Builders Metalwork > Joist Hangers > Simpson Strong-Tie Masonry Joist Hanger 125 x 47 x 2mm Pre-galvanised
https://www.jewson.co.uk/p/simpson-strong-tie-masonry-joist-hanger-125-x-47-x-2mm-pre-galvanised-HWSIJM50
Simpson Strong-Tie Masonry Joist Hanger 125 x 47 x 2mm (H x W x T) Pre-galvanised, is manufactured from steel. Top flange of the hanger provides good support to the masonry wall. Inspection slot at the base of the hanger provides rigid fix with the help of steel pins. Designed as non-welded joist hanger that supports timber joists, beams or rafters on masonry walls.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Finish prevents tarnishing
Specifications
| Product Name | Simpson Strong-Tie Masonry Joist Hanger 125 x 47 x 2mm Pre-galvanised |
| Brand | Simpson Strong-Tie |
| Product Type | Joist Hangers |
| Manufacturer Name | Simpson Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | JHM125/47 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Steel |
| Colour | Chrome |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Pre-galvanised |
| Product Width | 47 mm |
| Product Height | 125 mm |
| Thickness | 2 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |