Simpson Strong-Tie Nail Plate 240 x 100 x 1.50mm Chrome
SKU: HWSICP13
The Simpson Strong-Tie Nail Plate 240 x 100 x 1.50mm (L x W x T) Chrome is made from galvanised steel which has high levels of chromium and nickel and low levels of carbon. The material known for its formability and resistance to corrosion. The product is use to connect two or more timber members together and can be bent on site. It has installed using specified fasteners using pairs of 3.75 x 30mm square twist nails. The nail plates can be use in various applications, in particular for jointing or the connection of wood elements in the same plan.
Features & benefits
- Accredited to ISO 9001 standards
- Pregalvanised steel makes it highly durable and sturdy
- Corrosion resistant
IDHWSICP13
Building Materials > Builders Metalwork > Angles & Brackets > Simpson Strong-Tie Nail Plate 240 x 100 x 1.50mm Chrome
https://www.jewson.co.uk/p/simpson-strong-tie-nail-plate-240-x-100-x-1-50mm-chrome-HWSICP13
The Simpson Strong-Tie Nail Plate 240 x 100 x 1.50mm (L x W x T) Chrome is made from galvanised steel which has high levels of chromium and nickel and low levels of carbon. The material known for its formability and resistance to corrosion. The product is use to connect two or more timber members together and can be bent on site. It has installed using specified fasteners using pairs of 3.75 x 30mm square twist nails. The nail plates can be use in various applications, in particular for jointing or the connection of wood elements in the same plan.
Features & benefits
- Accredited to ISO 9001 standards
- Pregalvanised steel makes it highly durable and sturdy
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Simpson Strong-Tie Nail Plate 240 x 100 x 1.50mm Chrome |
| Brand | Simpson Strong-Tie |
| Manufacturer Name | Simpson Strong-Tie |
| Manufacturer Part Number | NP100/240 |
| EAN | 5701953374600 |
| Materials | Steel |
| Range | Nail Plate |
| Colour | Chrome |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Galvanised |
| Product Width | 100 mm |
| Product Length | 240 mm |
| Thickness | 1.5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |