Simpson Strong-Tie Nailplate 120 x 40 x 1.5mm Pre-galvanised
SKU: HWSICP41
Simpson Strong-Tie Nailplate 120 x 40 x 1.5mm (L x W x T) Pre-galvanised, is manufactured from steel. The nailplate is used to connect with two or more timber joists together. Pre-galvanised coating helps to withstands damage caused due to heat or chemicals.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Finish prevents tarnishing
IDHWSICP41
Building Materials > Builders Metalwork > Angles & Brackets > Simpson Strong-Tie Nailplate 120 x 40 x 1.5mm Pre-galvanised
https://www.jewson.co.uk/p/simpson-strong-tie-nailplate-120-x-40-x-1-5mm-pre-galvanised-HWSICP41
Simpson Strong-Tie Nailplate 120 x 40 x 1.5mm (L x W x T) Pre-galvanised, is manufactured from steel. The nailplate is used to connect with two or more timber joists together. Pre-galvanised coating helps to withstands damage caused due to heat or chemicals.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Finish prevents tarnishing
Specifications
| Product Name | Simpson Strong-Tie Nailplate 120 x 40 x 1.5mm Pre-galvanised |
| Brand | Simpson Strong-Tie |
| Manufacturer Name | Simpson Manufacturing |
| Manufacturer Part Number | NP40/120 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Steel |
| Pack Quantity | 1 |
| Finish | Pre-galvanised |
| Product Width | 40 mm |
| Product Length | 120 mm |
| Thickness | 1.5 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |