Siniat Thermal EPS Board Tapered Edge 2400 x 1200 x 22mm
SKU: LTCG424T
Siniat ivory and white thermal board 1200 x 2400 x 22mm (W x L x T) is a plasterboard thermal laminate comprising 9.50mm ivory faced plasterboard bonded to expanded polystyrene. Suitable for drylining to external masonry walls or to upgrade existing constructions, loft spaces, ceilings, or renovations. It offers a 470 percent improvement in insulation over standard plasterboard.
Features & benefits
- Has a Class B fire rating
- Complies with BS EN 13163
- Prevents surface condensation owing to its make
- 470% improvement in insulation over standard plasterboard
- Suitable for drylining to external masonry walls
IDLTCG424T
Building Materials > Plasterboard & Plastering > Plasterboard > Siniat Thermal EPS Board <LineBreak/>Tapered Edge 2400 x 1200 x 22mm
https://www.jewson.co.uk/p/siniat-gtec-thermal-board-2400-x-1200-x-22mm-ivory-LTCG424T
Siniat ivory and white thermal board 1200 x 2400 x 22mm (W x L x T) is a plasterboard thermal laminate comprising 9.50mm ivory faced plasterboard bonded to expanded polystyrene. Suitable for drylining to external masonry walls or to upgrade existing constructions, loft spaces, ceilings, or renovations. It offers a 470 percent improvement in insulation over standard plasterboard.
Features & benefits
- Has a Class B fire rating
- Complies with BS EN 13163
- Prevents surface condensation owing to its make
- 470% improvement in insulation over standard plasterboard
- Suitable for drylining to external masonry walls
Specifications
| Product Name | Siniat Thermal EPS Board <LineBreak/>Tapered Edge 2400 x 1200 x 22mm |
| Brand | Siniat |
| Product Type | Thermal Insulated Board |
| Manufacturer Name | Etex Building Performance |
| Manufacturer Part Number | 90629 |
| EAN | 5026003033093 |
| Materials | Gypsum and Expanded polystyrene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Ivory / White |
| Pack Quantity | 1 |
| Coverage | 2.88 m2 |
| Product Width | 1200 mm |
| Product Length | 2400 mm |
| Thickness | 22 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |