Siteworx Fibreboard Expansion Joint Filler 12mm x 200mm 2440mm
SKU: LSSFB123
Bitumen impregnated fibreboard material with a high resistance to moisture penetration
Features & benefits
- Bitumen Impregnated Fibreboard - High resistance to moisture penetration
- Available in a range of widths - Ideal for filling different size expansion joints in concrete
IDLSSFB123
Building Materials > Bricks & Blocks > Expansion Jointing > Siteworx Fibreboard Expansion Joint Filler 12mm x 200mm 2440mm
https://www.jewson.co.uk/p/siteworx-fibreboard-expansion-joint-filler-12mm-x-200mm-2440mm-LSSFB123
Bitumen impregnated fibreboard material with a high resistance to moisture penetration
Features & benefits
- Bitumen Impregnated Fibreboard - High resistance to moisture penetration
- Available in a range of widths - Ideal for filling different size expansion joints in concrete
Specifications
| Product Name | Siteworx Fibreboard Expansion Joint Filler 12mm x 200mm 2440mm |
| Brand | Siteworx |
| Product Type | Fibreboard Expansion Joint |
| Manufacturer Name | Growtivation |
| Manufacturer Part Number | SFB123 |
| EAN | 5055352203178 |
| Materials | Fibreboard |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Beige |
| Application | External |
| Pack Quantity | 10 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Coverage | 0.49 m2 |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Product Width | 12 mm |
| Product Weight | 1.22 kg |
| Product Length | 2440 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |