SITEWORX Fibreboard Expansion Joint Strip 2440 x 150 x 12mm
SKU: LSSFB122
SITEWORX Fibreboard Expansion Joint Strip 2440 x 150 x 12mm (L x W x T) is used for concrete expansion and movement joints. The uses of this joint strip includes concrete paths, foundation slabs, roads and airport runways.
Features & benefits
- Moisture resistant
- Helps filling expansion joints in concrete
IDLSSFB122
Building Materials > Bricks & Blocks > Expansion Jointing > SITEWORX Fibreboard Expansion Joint Strip 2440 x 150 x 12mm
https://www.jewson.co.uk/p/siteworx-fibreboard-expansion-joint-strip-2440-x-150-x-12mm-LSSFB122
SITEWORX Fibreboard Expansion Joint Strip 2440 x 150 x 12mm (L x W x T) is used for concrete expansion and movement joints. The uses of this joint strip includes concrete paths, foundation slabs, roads and airport runways.
Features & benefits
- Moisture resistant
- Helps filling expansion joints in concrete
Specifications
| Product Name | SITEWORX Fibreboard Expansion Joint Strip 2440 x 150 x 12mm |
| Brand | SITEWORX |
| Manufacturer Name | Growtivation |
| Manufacturer Part Number | SFB122 |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 150 mm |
| Product Length | 2440 mm |
| Thickness | 12 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |