SMART Professional Series 32mm Bi-Metal Blade
SKU: ST32BM1Z
The Professional Series bi-metal multi-tool blade is ideal for a wide variety of precise cuts in wood, nails, non-ferrous metals, plastic and more. A highly versatile and reliable blade suitable for many materials and applications. Compatible with Starlock fitment multi-tools. Made in Britain. The Professional Series is a robust and versatile range of high-quality multi-tool blades and accessories designed specifically for the professional user. Maximise the potential of your multi-tool with the wide range of cutting, sanding and grinding accessories in the Professional Series.
Features & benefits
- 32mm wide bi-metal blade.
- Suitable for wood, nails, non-ferrous metal, plastic and more.
- Durable and versatile bi-metal toothing.
- Includes a single blade.
- Starlock
IDST32BM1Z
Tools & Fixings > Power Tool Accessories > Saw & Plane Blades > SMART Professional Series 32mm Bi-Metal Blade
https://www.jewson.co.uk/p/smart-professional-series-32mm-bi-metal-blade-ST32BM1Z
The Professional Series bi-metal multi-tool blade is ideal for a wide variety of precise cuts in wood, nails, non-ferrous metals, plastic and more. A highly versatile and reliable blade suitable for many materials and applications. Compatible with Starlock fitment multi-tools. Made in Britain. The Professional Series is a robust and versatile range of high-quality multi-tool blades and accessories designed specifically for the professional user. Maximise the potential of your multi-tool with the wide range of cutting, sanding and grinding accessories in the Professional Series.
Features & benefits
- 32mm wide bi-metal blade.
- Suitable for wood, nails, non-ferrous metal, plastic and more.
- Durable and versatile bi-metal toothing.
- Includes a single blade.
- Starlock
Specifications
| Product Name | SMART Professional Series 32mm Bi-Metal Blade |
| Brand | SMART |
| Product Type | Multi Tool Accessory Kits |
| Manufacturer Name | ROYD |
| Manufacturer Part Number | ST32BM1 |
| EAN | 0761856099401 |
| Materials | Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Model Number | ST32BM1 |
| Colour Family | Blues/Purples |
| Colour | Blue |
| Application | Wood, Nails, Non-ferrous metal, Plastic |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | UK, Germany |
| Recyclable | No |
| Renewable | No |
| Blade Size | 32 mm |
| Cutting Depth | 41 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |