SMART Trade Fine Tooth Saw Blade 63mm W Chrome / Blue
SKU: H63FT1ZZ
SMART Trade Fine Tooth Saw Blade 63mm W Chrome / Blue is manufactured from steel. The blades include a quick release shank that is ideal for cutting timber, timber overlay, plastics, flooring and precision wood cutting up to 42mm deep.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Shatterproof
IDH63FT1ZZ
Tools & Fixings > Power Tool Accessories > Saw & Plane Blades > SMART Trade Fine Tooth Saw Blade 63mm W Chrome / Blue
https://www.jewson.co.uk/p/smart-trade-fine-tooth-saw-blade-63mm-w-chrome-blue-H63FT1ZZ
SMART Trade Fine Tooth Saw Blade 63mm W Chrome / Blue is manufactured from steel. The blades include a quick release shank that is ideal for cutting timber, timber overlay, plastics, flooring and precision wood cutting up to 42mm deep.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Shatterproof
Specifications
| Product Name | SMART Trade Fine Tooth Saw Blade 63mm W Chrome / Blue |
| Brand | SMART |
| Product Type | Multi Tool Accessory Kits |
| Manufacturer Name | Royd Toolgroup |
| Manufacturer Part Number | H63FT1 |
| Materials | Steel |
| Colour | Chrome / Blue |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 63 mm |
| Product Weight | 0.4 kg |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |