SMART Trade Multi Tool Metal Buster Carbide Tipped Blade 35mm W Grey
SKU: H35MB1ZZ
SMART Trade Multi Tool Metal Buster Carbide Tipped Blade 35mm W Grey has unique tungsten carbide teeth (TCT). It is perfect for cutting ferrous metals, stainless steel INOX, bolts, hardened screws, nails, bolts, threaded rod, copper aluminium, plus plasterboard and woods.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Shatterproof
IDH35MB1ZZ
Tools & Fixings > Power Tool Accessories > Saw & Plane Blades > SMART Trade Multi Tool Metal Buster Carbide Tipped Blade 35mm W Grey
https://www.jewson.co.uk/p/smart-trade-multi-tool-metal-buster-carbide-tipped-blade-35mm-w-grey-H35MB1ZZ
SMART Trade Multi Tool Metal Buster Carbide Tipped Blade 35mm W Grey has unique tungsten carbide teeth (TCT). It is perfect for cutting ferrous metals, stainless steel INOX, bolts, hardened screws, nails, bolts, threaded rod, copper aluminium, plus plasterboard and woods.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Shatterproof
Specifications
| Product Name | SMART Trade Multi Tool Metal Buster Carbide Tipped Blade 35mm W Grey |
| Brand | SMART |
| Product Type | Multi Tool Accessory Kits |
| Manufacturer Name | Royd Toolgroup |
| Manufacturer Part Number | H35MB1 |
| Materials |
Tungsten carbide
Bi-metal |
| Colour | Grey |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 35 mm |
| Product Length | 85 mm |
| Blade Size | 40 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |