Soffit Strip 1200mm X 150mm
SKU: JI157200
Undercloak soffit strip to create watertight verge on a bed of mortar. Protects from rain and other weather damage.
Features & benefits
- Able to withstand the elements
- Long-lasting
- Designed for roofing work
IDJI157200
Building Materials > Roofing > Fascia Boards & Soffits > Soffit Strip 1200mm X 150mm
https://www.jewson.co.uk/p/soffit-strip-1200mm-x-150mm-JI157200
Undercloak soffit strip to create watertight verge on a bed of mortar. Protects from rain and other weather damage.
Features & benefits
- Able to withstand the elements
- Long-lasting
- Designed for roofing work
Specifications
| Product Name | Soffit Strip 1200mm X 150mm |
| Brand | Unbranded |
| Manufacturer Name | Various |
| Commercial Or Domestic Use | Commercial |
| Range | Soffit strips |
| Product Width | 150 mm |
| Product Length | 200 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |